Espresso je jen jedno

Asi všichni jsme se již nejednou setkali s kávou nesoucí název espresso v některé z našich restaurací či kaváren. Bohužel jen málokdy tento nápoj skutečně obdržíme. Proč tomu tak je? Běžně u nás rozlišujeme kávu na espresso a risretto. Bohužel toto dělení vychází prakticky vzato jen z českého výmyslu a prakticky nikde jinde se sním nesetkáte. Bohužel se také nejedná o obohacení kávové kultury novým revolučním způsobem přípravy, ale o pouhé nepochopení a degradování espresso přípravy.

Silná slova? proč tomu tak je? Kávová zrna jsou velmi specifická a obsahují až několik tisíc látek dle svého typu a původu. Některé z nich mají dobré či neutrální účinky, ale mnohé jsou nepříznivé až toxické. Nyní nepropadejte panice, neboť nejsou obsaženy v nebezpečném množství, ale i tak se dokáží projevit nevolností žažívacími problémy atp. K jejich uvolňování však dochází jen v případě špatné přípravy ( extrakce ) kávy. Kávu můžeme připravit na různé způsoby – french press, moka, v džezvě a v neposlední řadě jako espresso. Jednotlivé typy se liší vždy v hrubosti mletí, teploty vody a délce extrakce. Jen tak lze dosáhnout extrakce jen prospěšných látek a připravit tak, jak chutný tak i zdravý nápoj. Zde s blíže podíváme na přípravu kávy Espresso.

Správné dělení vychází z faktu, že Espresso je jen jedno (emluze 30ml, připravená při tlaku 9barů po dobu 25-30s s teplotou vody do 89°C) a vycházející nápoje z ní jsou různé příměsi do tohoto nápoje ( americano,espresso lungo, cappucino, atp – viz kávové recepty I. – Espresso )

U nás je bohužel nepravděpodobné po objednávce obdržet Espresso, ale co hůře nedostaneme ani jeho obdobu. „Naše“ espresso v cappucinovém šálku nevzniká jako Espresso s dolitím potřebného množství horké vody. Obsluha kávovaru jen nechá o patřičně delší dobu, či při nedostatečném tlaku protékat vodu přes páku. Výsledkem je v lepším případě nebohatá, nic neříkající káva. V horším se nám dostaví zažívacích problémů a nevolnosti.

 

Vstupujete na stránky s nabídkou alkoholu.
Musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Jsem mladší 18 let